Physics, asked by Kartikaya2, 1 year ago

Determine the total charge on 75 kg on electron

Answers

Answered by Anonymous
8

Answer:

Mass of 1 e-(m) = 9.11*10^-31 kgcharge on 1 e- = 1.6*10^-19 c 

 total mass (M) = 75 kg

so, total charge (Q) = M*q/m                               =75*1.6*10^-19/9.11*10^-31                                =1.32*10^13 C

hope it helps you...


Kartikaya2: Yep thanks
Kartikaya2: hey I m new here may be we can be friends
Kartikaya2: Thanks
Similar questions