Distance between two cities is 270 km. What will be the average speed of a car to cover this distance in 6 hrs?
Answers
Answered by
1
Answer:
we know that speed= distance /time
we have distance=270km
time=6hours
therefore speed=270/6
Therefore average speed is 45kmh-1
Answered by
1
Step-by-step explanation:
Refer to the attachment.⬆️
Attachments:

Similar questions