Expensive to use packed or canned food
Answers
Answered by
0
It is a true statement that it is expensive to use packaged or canned foods.
The packaged or canned products are made after a lot of processing.
The cost that the company incurred in making the can or packaging is taken from the customer of the product.
This results in increasing the price of the product and making it expensive for the customer.
The packaged or canned products are made after a lot of processing.
The cost that the company incurred in making the can or packaging is taken from the customer of the product.
This results in increasing the price of the product and making it expensive for the customer.
Similar questions