f=1 kgm/s-N
f = ? g-cm/s²
Answers
Answered by
0
CORRECT question
1 kg m²/s² = __ g cm²/s²
Explanation:
CONVERSION
- 1 kg = 1000 g
- 1 m = 100 cm
ANSWER
1 kg m²/s² = 1000g × (100cm)²/s²
1 kg m²/s² = 10⁷ g cm²/s²
Similar questions
English,
3 months ago
India Languages,
3 months ago
Math,
3 months ago
Computer Science,
5 months ago
English,
5 months ago