FIND......................

Answers
Explanation:
diameter of soap bubble , d = 3.5mm
so, radius of soap bubble , r = 3.5mm/2 = 1.75mm = 1.75 × 10^-3 m
height of water , h = 8mm = 8 × 10^-3 m
so, pressure due to 8mm column =
we know, Density of water, = 1000 kg/m³
so, pressure due to 8mm column = 1000 × 10 × 8 × 10^-3 = 80 Pa.
now, surface tension of soap solution , S = Pr/4
where P is the pressure at 8 mm column
so, S = 80 × 1.75 × 10^-3/4
= 20 × 1.75 × 10^-3
= 35 × 10^-3
= 0.035N/m
Mark me as brainliest please
Answer:
Explanation:
diameter of soap bubble , d = 3.5mm
so, radius of soap bubble , r = 3.5mm/2 = 1.75mm = 1.75 × 10^-3 m
height of water , h = 8mm = 8 × 10^-3 m
so, pressure due to 8mm column =
we know, Density of water, = 1000 kg/m³
so, pressure due to 8mm column = 1000 × 10 × 8 × 10^-3 = 80 Pa.
now, surface tension of soap solution , S = Pr/4
where P is the pressure at 8 mm column
so, S = 80 × 1.75 × 10^-3/4
= 20 × 1.75 × 10^-3
= 35 × 10^-3
= 0.035N/m