Find Answers.
I Mark him as BRAINLIEST.
Attachments:

Answers
Answered by
0
Answer:
1/5 is the correct ans for it
Answered by
0
The probability of selecting a bulb with a life of 1150 hours from the lot is 0 or nil.
• Probability of an event = Number of favourable outcomes / Total number of possible outcomes
• Here, a favourable outcome is a bulb of 1150 hours lifetime.
• From the given frequency table, we see that no bulb has a lifetime of 1150 hours.
Therefore, the number of favourable outcomes = 0
• Total number of possible outcomes = Total number of bulbs of all lifetimes = 80
• Therefore, probability of selecting a bulb with a lifetime of 1150 hours = 0 / 80 = 0
Similar questions