Math, asked by hkkhandare987, 2 months ago

Find CI, if Rs 5000 was invested for 2 yrs. At 10% p.a.

compounded half yearly?

Answers

Answered by hjdjdvvyu
4

Answer:

PrincipalP==5000Rs

Compond Rate per annum=10%

Compound Rate half yearly=210=5%=r

Time=5.5yrs=5.5×2=11=n half years

A=P×(1+100r)n

A=5000×(1+1005)11

A=5000×(1+(0.05))11

A=5000×(1.05)11

A=5×1.71

A=8550Rs

CI=A−P=8550−5000=3550Rs

Hence the answer is 3550Rs

Answered by AllenGPhilip
2

Answer:

Step-by-step explanation:

Given:

Principle = p = 5,000

Rate of interest  = 10%

Time = 2 yrs

To find:

Compound interest and Amount

Equation used:

\boxed{\green{CI = p(1+i)^n-1}}

Solution:

CI = 5000(1+0.05)^4-1

CI = 5000(1.05)^4-1

CI = 5000(0.2155)

CI = 1077

Thus the compound interest for 5000 at 10% for 2 yrs compounded semi-annually is 1077

\green{\boxed{\green{Amt = Principle + Interest}}}

Amt = 6,077

Similar questions