Math, asked by bittusonisoni01, 1 year ago

find SP when
CP = 1540,loss = 4%​

Answers

Answered by GENERALak
1

Answer:

answer is 4 /100x1540

You have to find the simplification of this

Answered by sabreenais
0

Answer:

5,22,88,400

Step-by-step explanation:

sp=(100/100-loss%)*cp

=(100/100-4)*1540

=(100/96)*1540

=0.8710*1540

=5,22,88,400

Similar questions