Find SP when CP = ₹9600 and gain = 50/3%
Answers
Answered by
2
Answer:
Rs.11,200
Step-by-step explanation:
Cost price = Rs.9600
Gain = 50/3%
TO FIND GAIN-:
Rs.Gained = 9600*50/3%
= 1600
TO FIND SELLING PRICE-:
Selling price = Cost price + Gain
Selling price = (9600 + 1600)Rs.
Selling price = Rs.11,200
Hence-:
Selling price = Rs.11,200
Hope it helps!
Similar questions