Math, asked by vvsbs2522, 6 months ago

find the answer plz friends​

Attachments:

Answers

Answered by cvdeore
1

Answer:

600km

EXPLANATION:

If In two and half hours it travels 125km then

in 1 hour it travels 50 km

then it travels in 12 hour = 50×12

= 600 km

Answered by Back2Life
28

GIVEN:

Distance covered by boat = 125 km

Time taken = 2.5 hours

TO FIND:

The distance covered by the boat in 12 hours

SOLUTION:

To find distance covered in 12 hrs, we must first find the distance covered by the boat in one hour,

I.e, Distance covered in 1 hour = 125/2.5

= 1250/25

= 50

==> The boat covered 50 km in 1 hour

Distance in 12 hours = (Distance in 1 hour) × 12

==> Required distance = 12 × 50 km

= 600 km

∴ The boat covered 600 km in 12 hours

Similar questions