Find the area of a circle of diameter 8.4 m.
The circumference of a circle is 17.6 cm. Find the area of the circle.
Answers
Answered by
2
Answer:
1. diameter= 8.4m
radius = 4.2 m
area= πr²
area = π(4.2)²
area ≈ 55.42 m²
2. C= 17.6m
2πr=17.6m
r ≈27.64
area =πr²
area ≈ 2400 m²
Answered by
3
Answer:
55.44
Step-by-step explanation:
area of a circle =πr²
=22/7×(8.4/2)²
=22/7×4.2²
=55.44m²
Similar questions