find the average of 891 L ,165L,328 L and 813L
Answers
Answered by
15
Answer:
Step-by-step explanation:
Distance covered by the car in 2.2 hours =89.1 km
∴ Distance covered by the car in 1 hour =89.1/2.2=812=40.5 km
Answered by
0
Given quantities are
We have to find average of given quantities.so,
Average of given quantities =
By applying above formula, we get
Average of given quantities=
Average of given quantities=
Average of given quantities
Therefore, the average of and
is equal to
.
Similar questions