Math, asked by nasiroffice74, 2 months ago

Find the circumference of circle of radius 126cm.​

Answers

Answered by ajajit9217
0

Answer:

Circumference of the circle is 792 cm.

Step-by-step explanation:

Given:

Radius of circle  (r )= 126 cm.

As we know that ,

Circumference of circle = 2\pi r            (where r = radius of the circle)

                                       = 2 × (22/ 7 ) × 126      (\pi = 22/ 7)

                                       = ( 2 × 22 × 126 ) / 7

                                       = 2 × 22 × 18

                                       = 792 cm.

Answered by abijithparthiban
0
791. 28 is the answer




Mark me as the brainiest please
Similar questions