Find the compound interest on 75000 for 2 years compounded annually at the rate of interest being 8% p.a.for the first year and 8.5% p.a for the second year. thanks
Answers
Answered by
4
Answer:
Amount = P + I = 81000 + 6885 = $87,885. C.I. = A - P = 87885 - 75000 = $12,885. ∴ Compound Interest is $12,885
Step-by-step explanation:
pls mark me as brainliest
mind $ as "rupees"
Answered by
39
Given :
- Principal = Rs.75000
- Rate for the 1st year = 8 %
- Rate for the 2nd year = 8.5 %
To Find :
- Compound Interest = ?
Solution :
~ Formula Used :
- Amount :
- Compound Interest :
Where :
- A = Amount
- C.I = Compound Interest
- P = Principal
- R = Rate
- n = Time
~ Calculating the Amount :
~ Calculating the Compound Interest :
Therefore :
❝ Compound interest on this principal is ₹ 12885 . ❞
Similar questions