find the cost of 10 pencil is 20 rupees then find the cost of 6 pencil
Answers
Answered by
45
Cost of 10 pencil. = 20 rupees
cost of 1 pencil = 20 / 10 = 2 rupess
so,
if cost of 1 pencil is 2
then cost of 6 pencil = 6 × 2
= 12 rupess
hence the cost of 6 pencil is 12 rupees.
Answered by
0
Answer:
12
step by :
given
cost of 10 pencils is 20 rupees
then;
find the cost of 1 pencil
= 20/10
=2
A/Q
cost of 6 pencils
= 6×2
= 12
hope this will help you
thank you
Similar questions
Math,
2 months ago
English,
2 months ago
Math,
2 months ago
Computer Science,
5 months ago
Math,
5 months ago
English,
1 year ago
Business Studies,
1 year ago
Hindi,
1 year ago