find the gain % or loss % when CP= ₹ 7500, SP= ₹ 6900
Answers
Answered by
0
Answer:
CP= 7500
SP= 6900
LOSS= 7500-6900=600
LOSS%= 600*100=60000 DIVIDE BY 7500=12.5%
Step-by-step explanation:
PLEASE MARK ME BRAINLIEST
Answered by
3
Answer:
Profit % is 8
Step-by-step explanation:
In this question the Cost price (CP) is greater than the Selling Price (SP) which means loss.
We know that the formula of Loss = CP- SP
Loss = 7500-6900
= 600 rupees
now, % profit or % gain =(Profit*100)/Cost price
=( 600*100)/ 7500
= 60000÷7500
= 8
hence, the profit% is 8.
Similar questions
Computer Science,
3 months ago
Physics,
3 months ago
Science,
6 months ago
Political Science,
6 months ago
Music,
1 year ago
Social Sciences,
1 year ago