Find the
height of tower?
Attachments:

Answers
Answered by
1
Answer:
approx 15m
Explanation:
velocity in x direction =30 cos 30°=15root3
velocity in y direction =30 sin 30°=15
as it fall downward so it travels 25.9 m distance in x direction so time required=25.9/(15root3)
=1 approx
now this time is required to fall down the same(height of tower)=15×1=15 m
Similar questions
Math,
5 months ago
Biology,
5 months ago
Social Sciences,
9 months ago
English,
1 year ago
English,
1 year ago