Find the RMS speed of N2 at 27degree celsius
Answers
Answered by
0
Molar mass of N2 = 0.028 kg/mol
temperature given = (273+27)K = 300K
formula for RMS speed = √(3RT÷M)
where R the ideal gas constant (8.314 J/molK), T is the temperature in K and M is the molar mass in Kg/mol
so putting all the values in the formula we get the value approximately 516.95 m/s
please make me as brainlist
temperature given = (273+27)K = 300K
formula for RMS speed = √(3RT÷M)
where R the ideal gas constant (8.314 J/molK), T is the temperature in K and M is the molar mass in Kg/mol
so putting all the values in the formula we get the value approximately 516.95 m/s
please make me as brainlist
Similar questions