Find the s.p of an article which is
purchased for Rs12400 and sold at a
loss of 7%
Answers
Answered by
1
Answer:
13,333.33
Step-by-step explanation:
attached trick
Attachments:

Answered by
1
Answer:
₹11532
Step-by-step explanation:
100-Loss%
Sp= CP×100
SP= 100-7% ×12400
100
= 93 ×12400
100
=cancle common zeroes
of 100 and 12400.Then
it becomes=93 ×124
1
=93×124
11532
Hence SP of an article is ₹11532
hope it might help you!Thank you!
Similar questions
Social Sciences,
1 month ago
Math,
1 month ago
English,
1 month ago
Math,
10 months ago
Social Sciences,
10 months ago
English,
10 months ago