Find the unit rate of 550ml for 5 orange?? Calcution
Answers
Given:
550 ml for 5 oranges
To find:
The unit rate
Solutions:
We know that
Rate → The rate is basically the ratio of any two quantities with different units.
Unit Rate → It is the ratio that has 1 in the denominator
Let "x " ml represent the quantity of 1 orange.
Firstly, we will create a proportion such that both the numerators and denominators have the same unit for each fraction.
Secondly, we will cross-multiply the above proportion
Thirdly, we will now solve for the value of x
Thus, the unit rate of 550 ml for 5 oranges is 110 ml per orange.
----------------------------------------------------------------------------------------
Also View:
Four tomatoes cost $3.40. What is the unit rate?
https://brainly.in/question/17153669
Four students were discussing how to find the unit rate for a proportional relationship. Which method is valid?
https://brainly.in/question/2657607
Write the rate as unit rate 225 feet in 5 seconds
https://brainly.in/question/18508784