Find the value of g on a planet whose mass is 1/80 times that of the earth and it's radius is 1/4 times that of the earth (g=10m/s²)
Answers
Answered by
1
Answer:
hii
army here
army's please follow
Answered by
1
Answer:
0.49
Explanation:
g=GM/R
M1=1/80
R1=1/4
you try once✌️
Similar questions
Math,
1 month ago
Computer Science,
1 month ago
English,
1 month ago
Physics,
2 months ago
English,
2 months ago
Math,
11 months ago
Social Sciences,
11 months ago