Math, asked by arushibartwal09, 5 months ago

find the value of x in the following figure ​

Attachments:

Answers

Answered by shravyanb
0

Answer:

72°

Step-by-step explanation:

Given:-

Pentagon=5 sides

To find:-

x

Solution:-

W.K.T,

to find the angle of 1 side in a polygon

divide the number of sides by 360°

=360/no. of sides

=360/5

=72°

_________________________

HOPE IT HELPS

FOLLOW ME

PLEASE MARK AS BRAINLIEST

Similar questions