Chemistry, asked by akritimaurya071, 11 months ago

Find the weight of 0.2 mole of hydrogen gas​

Answers

Answered by aayushmagar8306
0

Answer:

Explanation:

number of mole , n= 0.2 n

atomic mass of h atom= 1

atomic mass of h2 molecules = 2

to find : mass or weight of h2 = ?

sol:

moles = mass of element/ atomic mass of element

0.2 = m/2

0.2 *2 = m or mass of h2

0.4g = mass of h2

Similar questions