Find torque. ————————
Attachments:

Answers
Answered by
2
Answer:
135 Nm
Step-by-step explanation:
Torque about its axis = F*r*sin(110)degrees
When you deduce sin(110) it comes out to be equal to cos(20) degree
Hence, Torque = 50N * 3m * cos(20)degree
=150 * 0.9 = 135Nm
Hope it will help you..
Similar questions