find volume of 15 gram oxygen
Answers
Answered by
2
The density ofoxygenat STP is 1.429 g/l, thus thevolumeof 50 g is 1.429/50 = 34.98 liters.
aqaa:
i want a formula to solve this numerical
Answered by
1
1 mole of Oxygen has mass = 32 g
It means 22.4 litre has 32 g mass
1 gram = 22.4 ÷ 32 = 0.7 litre
15 gram = 0.7 ×15 = 10.5 litres
It means 22.4 litre has 32 g mass
1 gram = 22.4 ÷ 32 = 0.7 litre
15 gram = 0.7 ×15 = 10.5 litres
Similar questions