formula the c.p. when
s.p. = ruppes 438.60 gain= 2%
Answers
Answered by
0
Answer:
Correct option is A)
Given
CP=?,SP=Rs.40.60 gain =16%
We know that C.P=(100+gain%100)×S.P
Let CP be x
x=116100×40.60=35
C.P=Rs.35
Similar questions