Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. Each box contains 5 candles. What is the cost of 1 candle?
$1.30
$6.50
$13.00
$0.65
Answers
Answered by
74
GiveN:
- There were 14 boxes of candles.
- Each box had 5 candles.
- Total cost of all the boxes is $91.00
To FinD:
- Cost of each candle.
Step-wise-Step Explanation:
First of all, Let's find the total number of candles.
⇒ 1 box = 5 candles
⇒ 14 boxes = 14 × 5 candles
⇒ 14 boxes = 70 candles
It is given that the cost of all the boxes is $91.00. That means cost of all the candles is 91.00. So, Finding the cost of each candle:
⇒ 70 candles = $91.00
⇒ 1 candle = $91.00 / 70
⇒ 1 candle = $1.30
Thus, the cost of each candle is $1.30 (Option A)
Anonymous:
Nice!
Answered by
90
Answer:
⠀⠀⌬ Total Boxes = 14
⠀⠀⌬ Each Box containing = 5
⠀⠀⌬ Total were sold at = $ 91.00
⠀
⠀
Similar questions