Math, asked by salemhasskillz, 8 months ago

Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. Each box contains 5 candles. What is the cost of 1 candle?

$1.30
$6.50
$13.00
$0.65

Answers

Answered by Cynefin
74

 \LARGE{ \underline{ \blue{ \sf{Required \: answer:}}}}

GiveN:

  • There were 14 boxes of candles.
  • Each box had 5 candles.
  • Total cost of all the boxes is $91.00

To FinD:

  • Cost of each candle.

Step-wise-Step Explanation:

First of all, Let's find the total number of candles.

⇒ 1 box = 5 candles

⇒ 14 boxes = 14 × 5 candles

⇒ 14 boxes = 70 candles

It is given that the cost of all the boxes is $91.00. That means cost of all the candles is 91.00. So, Finding the cost of each candle:

⇒ 70 candles = $91.00

⇒ 1 candle = $91.00 / 70

⇒ 1 candle = $1.30

Thus, the cost of each candle is $1.30 (Option A)


Anonymous: Nice!
Cynefin: Thank you.
EliteSoul: Great
Answered by ZAYNN
90

Answer:

⠀⠀⌬ Total Boxes = 14

⠀⠀⌬ Each Box containing = 5

⠀⠀⌬ Total were sold at = $ 91.00

\underline{\bigstar\:\textsf{According to the given Question :}}

:\implies\sf 1\:Candle=\dfrac{Total\:Amount}{Total\:Candles}\\\\\\:\implies\sf 1\:Candle=\dfrac{\$\:91}{Boxes \times Each\:Containing}\\\\\\:\implies\sf 1\:Candle=\dfrac{\$\:91}{14 \times 5}\\\\\\:\implies\sf 1\:Candle=\dfrac{\$\:91}{7 \times 2 \times 5}\\\\\\:\implies\sf 1\:Candle=\dfrac{\$\:91}{7 \times 10}\\\\\\:\implies\sf 1\:Candle=\dfrac{\$\:13}{10}\\\\\\:\implies\underline{\boxed{\sf 1\:Candle=\$\:1.30}}

\therefore\:\underline{\textsf{Hence, Cost of 1 candle is A) \textbf{\$ 1.30}}}.


Cynefin: Perfect。◕‿◕。
EliteSoul: Nice
Similar questions