Math, asked by Subhajitlaha, 1 year ago

Give correct answer and I will mark your name as brain list


The cost of 3 pens and 4 pencils is ₹84. Make a linear equation taking cost of pen is X and cost of pencil is Y. Also find the cost of pen if each pencil cost ₹4

Answers

Answered by Anonymous
3
hlo here is your ans
let pen =xand pencil=y
there are 3 pens ans pencils cost = 84
so linear eq become =3X+ 4y= 84. eq (!)
and in the second point the cost of pen =4 so
3
y=4
so 3x+(4+×4)=84
3x=84-16
x=68/3=22.66

Subhajitlaha: if one more guy answer then I will mark your name as brain list I promise
Anonymous: heyy sec XX y
Similar questions