Physics, asked by singhdivyansh9303, 10 months ago

give me the correct answer ​

Attachments:

Answers

Answered by Roshinirao8606
0

Explanation:

Hey there !

Initial Velocity = u = 0

Final velocity = v = 72 km/hr = 72 x 5/18 = 20 m/s

Time = t = 10 sec

Acceleration = a

Equation of motion :-

v = u + at

20 = 0 + 10a

a = 20/10

a = 2 m/s²

displacement = distance traveled = s

Equation of motion :-

v² - u² = 2as

20² = 2 × 2 × s

400 = 4s

s = 400/4

s = 100 m

Average velocity = displacement / time

= 100 / 10

= 10 m/s

Hope this helps you !

Answered by akashtonger9299
0
acceleration = changes in velocity/time
U =0m/s
V =72*5/18 = 20m/s
T = 10 sec

a= 20-0/10
a = 20/10
a= 2 m/s^2
Hope it helps you
Similar questions