Greetings!!
Please help me guys...

Answers
17. Failed in physics = 36%
failed in chemistry = 28%
failed in both = 12%
(a)
So Failed in physics only = 36 - 12 = 24
failed in chemistry only = 28 - 12 = 16
Total failed = 12 + 16 + 24 = 52%
Total passed = 100 - 52 = 48%
(b) If failed in both subjects = 624 = 12%
Let total students = x
so, 12% of x = 624
12/100 * x = 624
x = 62400/12
x = 5200
total students appeared
18. failed in music = 30 failed in arts = 35 failed in both = 27 failed in only music = 30 - 27 = 3 failed in only arts = 35 - 27 = 8 total failed = 27+3+8 = 38% Total passed = 100 - 38 so total passed = 62% If passed candidates = 744 Let total students be x 62% of x = 744 62/100 * x = 744 x = 74400/62 x = 1200 total students = 120017.
Failed in physics = 36% failed in chemistry = 28%
failed in both = 12%
(a) So Failed in physics only = 36 - 12 = 24
failed in chemistry only = 28 - 12 = 16
Total failed = 12 + 16 + 24 = 52%
Total passed = 100 - 52 = 48%
(b) If failed in both subjects = 624 = 12%
Let total students = x
so, 12% of x = 624
12/100 * x = 624
x = 62400/12
x = 5200
total students appeared
18.
failed in music = 30
failed in arts = 35
failed in both = 27
failed in only music = 30 - 27 = 3
failed in only arts = 35 - 27 = 8
total failed = 27 + 3 + 8 = 38%
Total passed = 100 - 38 so total passed = 62%
If passed candidates = 744
Let total students be x
62% of x = 744
62/100 x = 744 *
x = 74400/62
x = 1200
total students = 1200