Physics, asked by 234585, 1 year ago

guys plz plz answer this plz

Attachments:

Answers

Answered by rosangiri28pfbc5r
3
1) speed of car between 12:00 to 12:30 hrs means
time = 30min = 0.5 hr
distance = 65-30= 35 km
so speed = distance / time = 35/0.5 km = 70km/hr ( you can convert in m/s)
2) Average speed = Average distance / Average time
= 225/2= 112.5 km/hr

3) No
4) total distance covered by car = 100km

234585: hii can u plz explain me the 4th question gow did u get 100
234585: plz say
rosangiri28pfbc5r: yes , because it starts from 0km and ends at 100km .so total distance = 100km
234585: ok thanks
Similar questions