H2+cl2-2hcl delta h =-185kj/mol calculate delta u
Answers
Answered by
0
Explanation:
H◦ of a particular reaction corresponds to transformation of 1 mole of reactant/s. In the given example 1 mole H2 (=2 g) reacts with 1 mole Cl2 (=71 g) to produce 2 moles of HCl and 185 kJ heat. Since enthalpy of reaction is an extensive property, i.e. dependant upon the amount, it will be modified depending upon the amount of reactants and products.
Similar questions
Science,
7 months ago
English,
7 months ago
Political Science,
1 year ago
Political Science,
1 year ago