Hari bought 5kg potatoes for ₹85 what is the cost of 1 kg potatoes?
Answers
Answered by
1
ans=17
85/5
=17.
is ok
it is right
Answered by
0
5kg devided by 85 rupees,so the cost of 1kg potatoes=17rupees
Similar questions
Math,
3 months ago
Physics,
3 months ago
English,
6 months ago
Math,
1 year ago
Computer Science,
1 year ago