Math, asked by nabeehatamimun, 7 months ago

Harsh went to the market to buy noodles . He bought 5 packets of one pack noodles and two package of six pack noodles . the one pack noodles costed 12 rupees each . he spent a total of 180 rupees.
a) how much did each packet of six pack noodles cost ?
b) in which case is the cost of pack lesser ?​

Answers

Answered by shruti6166
14

Step-by-step explanation:

a) each packet costs 12.

b) in the 1st case when he bought 5 packets of one noodles.

Answered by laxmidevi34456
5

Answer:

1 12

2 5 pack case is leaser amount

Similar questions