Help! Can u solve this??
Attachments:
![](https://hi-static.z-dn.net/files/dd9/dd4d031f299b795dd3272e25d549f753.png)
![](https://hi-static.z-dn.net/files/d3d/c0e3be5ecd4ded2d5380bd29538b7656.png)
Answers
Answered by
2
Answer:
Q8. Let x be the no. of oranges, 5 be cost of 1 orange and y be total cost.
Q9. Let x be her allowance and y be her spendings,
So we'll get x-y=7.25
Q10. Let the no. of towels be x and total cost be y,
So, y=12.5x
Q11. Let x be the no. of candies, 0.5 their weight(in g) and y their total weight.
Q12. It's the origin.
Q13. 20 gallons will be required.
Q14. The first pair (1,3)
Q15. It implies that 15 dozen of cupcakes were sold in 5 hours.
Similar questions