help me out please guys
Attachments:

Answers
Answered by
1
Answer:
vt = vo + a x t
x = 30km/h + 10km/h^2 x 0.16666h
x= 31.6666 km/h
s = vo x t + 1/2 x a x t^2
s = 30km/h x 0.166666h + 1/2 x 10km/h^2 x 0.166666^2
s = 5.1 km
Similar questions
Computer Science,
2 months ago
Math,
2 months ago
Math,
2 months ago
History,
3 months ago
Science,
3 months ago
Physics,
11 months ago
Social Sciences,
11 months ago