Chemistry, asked by SuperChampion, 1 year ago

how many atoms are present in 1 ml of NH3 at STP ?

Answers

Answered by NightFury
160
So 1 ml has 1/22400 moles at STP.1 mole = 6.022 x 1023 molecules. So number of molecules of ammonia in 1 ml = 6.022 x 1023/22400. Now, multiply this number by 4 to get the total number of atoms as each molecule of ammonia has 4 atoms ( 1 N and 3 H).
Answered by kobenhavn
200

Answer: 108.4\times 10^{18} atoms

Explanation: According to avogadro's law, 1 mole of every substance occupies 22.4 Liters at STP and contains avogadro's number 6.023\times 10^{23} of particles.

To calculate the moles, we use the equation:

\text{Number of moles}=\frac{\text{Given volume}}{\text {Molar volume}}

\text{Number of moles}=\frac{1 ml}{22400ml}=4.5\times 10^{-5}moles   (1L=1000ml)

Now 1 mole of NH_3 molecule contains = 6.023\times 10^{23} of molecules

1 mole of NH_3 molecule contains =4\times 6.023\times 10^{23}=24.1\times 10^{23} atoms

4.5\times 10^{-5}moles of NH_3 molecule contains = \frac{24.1\times 10^{23}}{1}\times 4.5\times 10^{-5}=108.4\times 10^{18} atoms

Similar questions