Science, asked by deependra8, 1 year ago

how many molecules are there in 1g of chlorine

Answers

Answered by harsh878
7
Dear Student,

Please find below the solution to the asked query:

Molar mass of chlorine is 35.5 g.
Number of molecules present in 35.5 g of chlorine = 6.022 ×1023 molecules
Number of molecules in 1 g of chlorine = 6.022 ×1023 / 35.5 = 0.169 ×1023 molecules

Hope this information will clear your doubts about this topic .


harsh878: If u like this pls make it a brainliest
Answered by Nerd11
5
hoping that it will help you
Attachments:
Similar questions