How many moles are 3.6 of water
Answers
Answered by
3
No. Of Moles = given mass/molar mass
= 3.6/18
= 0.2
= 3.6/18
= 0.2
Answered by
2
no of moles = given mass / molar mass
molar mass of h2o = 16 +1+1 = 18
given mass = 3.6 g
= 3.6/18 = .2 moles
molar mass of h2o = 16 +1+1 = 18
given mass = 3.6 g
= 3.6/18 = .2 moles
Similar questions
India Languages,
10 months ago
Math,
10 months ago
Music,
10 months ago
English,
1 year ago
Computer Science,
1 year ago
Chemistry,
1 year ago
French,
1 year ago