Science, asked by ammy6609, 2 months ago

How many moles are in 264 g (NH4)2SO4?

Answers

Answered by kayukayathree
0

Answer:

The answer is 132.13952. We assume you are converting between grams (NH4)2SO4 and mole.

Answered by peerzadim
0

Answer:

1.99 moles

Explanation:

Weight of ammonium sulphate (NH4) 2SO4 = 264g

Therefore, mole = weight / molecular weight

Molecular weight of (NH4) 2SO4 = 132.14 g/mol

Mole = 264/132.14

= 1.99 moles

Similar questions