Chemistry, asked by MayankBansal6448, 1 year ago

how many no of atom in 558.5 g of Fe ?

Answers

Answered by snehitha2
62
Atomic weight of Fe = 55.85 g

Given weight of Fe = 558.5 g

Number of moles = Given weight/atomic weight

→ = 558.5 / 55.85

→ = 10 moles

For 1 mole --------------- 6.023×10²³ atoms

For 10 moles ---------------- ? atoms

= 10 × 6.023×10²³/1

Given weight of carbon = 60 g

Mole of C = 60/12 = 5

Number of atoms in 60g (5moles) of C=5×6.023×1023

Number of atoms in 558.5 g of Fe is twice the number of atoms in 60 g of C
Answered by tadvifaizan4
0

Explanation:

Mark as brilliant

hope it is helpful to you

Attachments:
Similar questions