. How much distance will a caterpillar cover in
5 minutes, if it crawls forward 1 centimetre every
2 seconds?
Answers
Answered by
6
Answer:
Time taken by the Caterpillar to move 1 cm =2seconds
1 minute =60 seconds
5 minutes =5×60 = 300seconds
Caterpillar covered distance in 5 minutes =300seconds ÷ 2 seconds =150seconds
150seconds × 1 centimetre = 150centimtres.
your answer is 150 centimetres.
Similar questions
Hindi,
5 months ago
English,
5 months ago
Math,
5 months ago
English,
10 months ago
Social Sciences,
1 year ago
Social Sciences,
1 year ago
Social Sciences,
1 year ago