How much should Rahul pay for ‘a’ pencils and ‘b’ sharpeners if each pencil costs ₹ 3 and each sharpener costs ₹4?
1. ₹ (4a + 3b)
2. ₹ (3a + 4b)
3. ₹ (4a-3b)
4. ₹ 4(a-3)b
Answers
Answered by
1
Answer:
2. ₹ (3a + 4b) is your answer
Similar questions