How to deduce the molecular mass
H2SO4
CA(OH)2=?
Answers
Answered by
5
Answer:
Ca(oH)2=
Explanation:
ca =40
o=16
H=1
molecular mass = 40+(16+1)2= 74u
Similar questions
English,
6 months ago
Hindi,
6 months ago
Social Sciences,
6 months ago
History,
1 year ago
Science,
1 year ago