Math, asked by shilpadeshmukh333, 1 month ago

I f a man travels at a speed of 30 km/h, he reaches his destination 10 minutes ate and if he travels at a speed of 42 km/h, he reaches his destination 10 minutes early. What is the distance travelled by the man

Answers

Answered by reachmalash
0

Answer:

Distance travelled by the man is 2100 km.

Step-by-step explanation:

distance is 2100 km.

If a man travels at a speed of 30km/h, he reaches his destination 10 minutes late and if he travels at a speed of 42 km/h, he reaches his destination 10 minutes early.

Hope it was helpful!!

Answered by vaishnavirai2408
1

Answer:

Distance is 2100 km.

Step-by-step explanation:

Since we have given that

Let the time be 't'.

If speed = 30km/hr

Then it takes 10 minutes late

If speed = 42 km/hr

Then, it takes 10 minutes early.

According to question, it becomes,

30(t+10)=42(t−10)

30t+300=42t−420

42t−30t=300+420

12t=720

t=60

So, the distance would be

30(60+10)

=30×70

=2100 km

please mark as beainliest,only if you are satisfied

Similar questions