Physics, asked by hakeemuddinmughal7, 10 months ago

I need Formula Or Explanation. ​

Attachments:

Answers

Answered by saifjot
1

Answer:

c) 3000 cm/s

Explanation:

initial velocity,u=0

acceleration,a=g= 10 m/s2

t= 3s

v=u+at

=10*3

= 30 m/s

= 3000cm/s

Similar questions