Physics, asked by rohillauma98, 2 months ago

I want the solution for this question​

Attachments:

Answers

Answered by umanandsamal
1

Answer:

Distance travelled, s = 10 m

Final velocity, v = 0 m/s

g = -9.8 m/s

2

1) Using,

v

2

−u

2

=2gs

u

2

=196

u=14m/s, where u is the velocity with which the object is thrown upwards.

2) Using,

v=u+gt

t=

g

v−u

=1.43 sec

Answered by nilukumari01011988
1

Answer: please mark me brainlist

Explanation: v  ²  =u  ²+2as

0=u  ² +2(−9.8)(10)

u=  √2×9.8×10

​  =14m/s

Similar questions