I want to know this
Attachments:

Answers
Answered by
16
Explanation:
Given ,
Perimeter of a sector of a circle
= 3 ( radius ) + lenght (l) of an arc of sector
30= 2( 6.4)+l
= l = 30 - 12.8 = 17.2 cm
Now , area of sector
= 1/2 lr
= 1/2× 17.2× 6.4
= 55.04 cm ^ .
Answered by
38
Photosynthesis is a process used by plants and other organisms to convert light energy into chemical energy that, through cellular respiration, can later be released to fuel the organism's metabolic activities.
Similar questions
Math,
3 months ago
Math,
3 months ago
Math,
3 months ago
Social Sciences,
5 months ago
Science,
5 months ago