Math, asked by dineshghatbane, 7 days ago

If 1 kg apples cost 160 rupees, what is the cost of 5kg such apples?​

Answers

Answered by Kiranjyoti
0

Answer:

₹ 800

Step-by-step explanation:

1 kg of apple costs = ₹ 160

5 kg of apple costs = 5 x 160

= ₹ 800

Answered by rpkprasad248
1

Step-by-step explanation:

1kg apples cost = 160 rupees

5kg apples cost = 5×160

= 800 rupees

Similar questions