Math, asked by Aneshaaw, 1 year ago

if 12 kg of rice costs rupees 696,then find the cost of 17kg of rice​

Answers

Answered by saqulainhaider
72

Answer:

Cost of 17kg rice = ₹986

Step-by-step explanation:

Cost of 12kg rice = ₹696

Cost of 1kg rice = ₹ 696/12

Cost of 17kg rice = ₹ (696/12 × 17)

=> 58 × 17

=> ₹986

Answered by piyush7696dada
3

Step-by-step explanation:

cjcjcjcjndnsd4 k5TML.k.ts6go6#}]#5{]

Attachments:
Similar questions